BKNSZ

Archív anyagaink:


'Haza a MAGosban' tanfolyam


Csudák csudájára* a Budapestkörnyéki Népfőiskolák Szövetsége megrendelésére és finanszírozásában ez év november 4 és 9-e között Vértesacsán (Magyar Tanya és Falugondnok Szövetség - Képzési központ) egy, az eredeti szabad, 'dán típusú', ámde tömörített, magyarított, és alaposan kiegészített népfőiskolai módszert bemutató, bentlakásos képzést tartunk.


De akinek ennyi jó kevés lenne, annak felhívom a figyelmét arra is, hogy a 6 napon folyamatosan (és az utolsó napon csak evvel foglalkozva) megpróbáljuk úgy analizálni a tapasztaltakat, hogy elegendő anyagot adjanak hozzá, ezen, egyébként a gyakorlatban már jól kipróbált, és bevált módszer akkreditáltatásához a szabad felnőttképzés számára!


A résztvevőknek csupán napi 1000.- (egyezer) forintot kell befizetniük, de 'határontúliak' számára ez is elengedhető! (Nagyon szeretnénk legalább egy-egy résztvevőt mindegyik szomszédos országbul!) Részletekkel (beérkezési, távozási idők, órarend, előadók, stb) hamarosan jövünk. Ami még fontos az, hogy semmiféle előképzést nem igényel a dolog, viszont nem baj, ha valakinek már vannak tapasztalatai a témát illetően, és hát olyanokat várunk ezúttal elsősorban, akik folytatni akarják valamilyen módon az ügyet.


Meggyőződésünk, és tapasztalatunk, hogy a szabad személyépítést, TÁRS-adalom szerveződést ('demokráciát', vagy amint tetszik;-) a lehető legszélesebb körben elősegítő 'egy-mást-képzés' nélkül még a lehető legjószándékúbb erők is csak homokra építenek. A pénztekerészeti terrorvilág egyre növekvő számú úgynevezett veszteseinek letargiáját sem láttuk, látjuk igazán gyógyíthatónak más módszerrel. (Aki jobbat tud rögtön szóljon!;-)


Várjuk a mielőbbi (!) jelentkezést a korlátozott számú helyekre, elfogadás jelentkezési sorrendben, illetve hát bizonyos esetekben a szerint, hogy az illető mennyire van és lesz benne az iskolaügy folytatásában.


Szeretettel


Lázár Ervin János
művészeti oktató, a képzés vezetője
Koppenhága


Baka Györgyi
könyvtáros-népművelő, 'aszisztens' (a jövőben reménybeli vezető;-)
Érd


Mezei Szilárd
muzsikus-zeneszerző, (a próbált és nélkülözhetetlen zenei munkatárs;-)
Zenta


Nagy Júlia
népművelő, a BKNSZ titkára, a képzés adminisztrátora (és 'haladó' résztvevő;-)
Budapest


A témával kapcsolatban több anyag a Koppenhágai Hamvas Béla Klub honlapján Http://hjem.get2net.dk/hamv.laz az 'Iskolaügy' rovatban, Mezei Szilárd rovatában, stb.


Jegyz.


* 'A művelődés hete - a tanulás ünnepe' című országos rendezvénysorozatra összgyűlt állami és privát pénzekből lehetett kigazdálkodni az egészet. Köszönet azoknak, akiket illet!

Órarend:

'Haza a MAGosban' tanfolyam.


Beavatás Népfőiskolába
Vértesacsa 2003 november 4- től 9- ig.
(Órarend amely változhat némileg! Az 'előadók' miatt, a közlekedés okán, vagy más, esetleg helyi események következtében.)


November 4, kedd:
Beérkezés du 5-ig! (Előbb valószínűleg lehet érkezni, később nem!) Este 6- tól vacsoráig bemutatkozás, egyeztető látókör.
Vacsora után csoportos és páros tér, és mozgásgyakorlatok (amíg jó!;-)


November 5, szerda:
7.30-kor zenés meditáció (szabadon választható) 9-től némi mozgásos bemelegítés után 'kézimunkák' (rajzfeladat, papírtechnika, asszociációs feladványok, stb) ebédig.
Ebéd után páros és csoportos mozgások, térgyakorlatok, 'koreográfiák' zenekísérettel ? vacsoráig.
Vacsora után nyilvános, a falubelieknek, avagy más vendégeknek is nyitott látókör Karácsony Sándorról, és népművelői, 'népfőiskolai' tevékenységéről. Bevezető előadó Miklóssy Endre.


November 6. Csütörtök
7.30-kor zenés meditáció (szabadon választható) Reggeli után kirándulás a faluban és környékén ebédig, lehetőleg egy helybéli kalauzolásával.
Délután páros és csoportos mozgások, térgyakorlatok, stb. Utána vacsoráig látókör a SZEMÉLY mibenlétéről, kibontakoztatásának lehetőségeiről, határtalanságáról... 'vezeti' Lázár Ervin J.
Vacsora után közös zenélés Mezei Szilárddal.


November 7. Péntek
7.30-kor zenés meditáció (szabadon választható) Reggeli után némi mozgásos 'bemelegítés' után nyilvános, a falubelieknek, avagy más vendégeknek is nyitott látókör 'Emberek a Taigetoszról- avagy a "Totál Vitál" áldozatai' címmel. Bevezető alőadást tart valaki [még egyeztetés alatt!] egy Borsod megyei piszichiátriáról, ahol a népfőiskolán (és e képzésen is általunk) használt módszerek valamennyi formáját használják valamiképpen terápiás céllal, és ápoltjaik nagy része nem is beteg, hanem'vesztese' a pénztekerészeti világnak..
Ebéd után előszöris kisorsoljuk a másnapi 'páros beavatások' résztvevőit sorban (akik már próbálták külön szekcióban!), majd vacsoráig a másnapi feladatra készül mindenki, konzultálva a 'vezetőkkel', és azokkal, akik már próbálták a dolgot, előkészítjük az eszközöket, helyszíneket, stb.
Vacsora után szintén a másnapra készülünk, esetleg próbákat tartunk, stb.


November 8. Szombat
7.30-kor zenés meditáció (szabadon választható) Reggeli után elkezdjük a 'beavatásokat', és egyhuztomban végigcsináljuk.
Utána ebéd. Ebéd után pedig egyéni felkészülés, jegyzetírás - rendezés a másnapi összefoglaló látókörre.
Vacsora után kisebb munkacsoportok (is) egyeztetnek másnapra (aszerint, hogy ki kivel tudja bővíteni, avagy éppen egyszerűsíteni a mondandóját).


November 9. Vasárnap
'A módszer akkreditálási esélyei és fontossága', összefoglaló látókör. Ebéd után is addig folytatjuk, amíg kell! Végül pedig a népfőiskolás hagyományok alapján rendet rakunk magunk után, lehúzzuk az ágynemüt, kisöprünk, stb.


Fontos előre leszögezni, hogy az esemény az utolsó kiértékelő szavakkal ér csak véget (amúgy meg remélhetőleg folytatódik a kiértékelés, 'tanulás' és konzultáció az interneten tovább!)


Fontos még, hogy: Mindenki hozzon magával 'strapa-sportruházatot', aki pedig tud, és/vagy szeret játszani valami hangszeren nehogy elfelejtse elhozni. (Aki nem 'tud' az is hozza el, amit otthon talál; nem fogja megbánni!;-) Valamint minden olyan könyvet, anyagot, (lehetőleg több példányban, másolatban), amit bármilyen okból fontosnak, ajánlatosnak tart a köz számára. (A könyveit persze hazaviszi mindenki vegül.)


Ajánlott olvasmányok: Karácsony Sándor: A magyar észjárás; Lélekgyógyászatról jelképekben Szerk: Vas József (Balassi kiad.); Hamvas Béla: Eksztázis (Lehozható az internetről:http://utenti.lycos.it/apoka/Hamvas/eksztzis.html); és Miklóssy Endre: "Túl a tornyon, melyet porbul rakott a szél." No és H. Hesse: Üveggyöngyjáték (Ez a dán cím alapján, merthogy én dánul olvastam, de remélem megtalálható magyarul is a könyvtárakban-könyvesboltokban!)


Letölthető anyagaink