BKNSZ

Programjaink:





Pest megye képviselete Erdélyben a Vidékfejlesztési Konferencián

Forrás: Pest Megye Online (2007. aug. 30., csütörtök, 14.54.15)

Talán soha nem volt ennyire időszerű a BKNSZ és az erdélyi partnerekkel együtt megrendezett vidékfejlesztési konferencia, melynek témája a falu jövője, az összefogás volt.

szoboravato

Vidékfejlesztési konferencia és Boldog Gizella szobrának avatása Erdélyben

A Budapest Környéki Népfőiskolai Szövetség évek óta rendszeresen szakmai tapasztalatcserét, látóutat szervez tagjainak Erdélyben. Partnerei a vértesacsai székhelyű Falufejlesztési Társaság, Erdélyben a Romániai Magyar Közgazdász Társaság , A Szentkirály -Szent István nevét viselő települések Szövetsége és Hármasfalu ( Csókfalva, Székelyszentistván, Atosfalva) Református Egyházközössége. A programok mindig államalapító királyunk ünnepéhez, a Hármasfalui Szent István Napokhoz kapcsolódnak.


Idén, augusztus 18-án emlékezetes volt a Szent István Ünnep. Felavattuk Boldog Gizella gyönyörűszép márványszobrát Atosfalván, Simorka Sándor a Pest megyei Káván élő szobrászművész alkotását.


A szoboravatáson ünnepi beszédet mondott Markó Béla az RMDSZ elnöke, az egybegyűlteket és a szobrot megáldotta Dr.Tőkés László a Királyhágó Melléki Református Egyházkerület püspöke. Simorka Sándor szobrászművészt, Boldog Gizella szobrának alkotóját Nagy Júlia a Budapest Környéki Népfőiskolai Szövetség ügyvezetője mutatta be.


Talán soha nem volt ennyire időszerű a BKNSZ és az erdélyi partnerekkel együtt megrendezett vidékfejlesztési konferencia, melynek témája a falu jövője, az összefogás volt.


A konferenciát az újonnan megépített székelyszentistváni Református Gyülekezeti Házban tartottuk. Részvettek Hármasfalu gazdálkodói, jeles személyiségei, kibédi és más érdeklődők a Kis-Küküllő mentéről.


A közös gondolkodást Kiss Dénes református lelkész, Somai József közgazdász, a falu szülötte és Gódor András a BKNSZ elnöke, a Pest megyei Közgyűlés képviselője, Dány Község polgármestere indította el.


A falu jövője az összefogás -a szövetkezés Hangsúlyozta előadásában Somai József az RMKDT elnöke (Kolozsvár):


A szövetkezeti rendszer megalkotása és elterjesztése a romániai és erdélyi vidéken nehéz folyamat lesz, még akkor is, ha ennek megfelelő közpénzügyi és jogi alapot teremtenek. A mezőgazdasági hitel és a megfelelő jogi alap kérdése a szövetkezeti mozgalom elterjedésének elengedhetetlen feltétele.


A rendszerváltás utáni erdélyi vidék szövetkezeti mozgalmai számára az Európai Unióba való belépés újabb perspektívákat fog nyitni. A vidéki szövetkezeti mozgalom az erősödő piaci verseny körülményei között a fennmaradás támogatott lehetőségévé válhat, meghozva azokat a szükséges egyéni és csoportszintű felismeréseket és pozitív példákat, amelyek a pszichológiai, anyagi, tulajdonszerkezeti, gazdaságszerkezeti és egyéb gátakon túl az erdélyi vidék fenntartható fejlődésének alappilléreivé tehetik a ma még erőtlennek jellemezhető vidéki szövetkezeti kezdeményezéseket.


szoboravato

Több hozzászólás is érintette, az alapkérdéseket: "hogyan csináljunk szövetkezetet, - kevés a bizalom, a példa, az együttműködési szándék, és a tőke."


A falu jövője, társadalmi, gazdasági szerepe a XXI. században c. előadásában Jávor Károly szakértő, VÁTI, Falufejlesztési Társaság (Budapest) kifejtette, hogy a faluközösség ma az az inkubátor, amely az abban érvényesülő hatások révén esélyt ad a környezetével ( természet, társadalom) való együttműködésre, a szolidaritásra kész "genotípus" fenntartására, a gazdasági tevékenységekhez is hosszútávon szükséges bizalom megteremtéséhez.


Fenntartható mezőgazdaság, autonóm vidékfejlesztés, magyarországi Leader tapasztalatok témájában Balogh Judit szakértő, Fauna Alapítvány, tartott előadást. Jó példaként említette a magyarországi "Élő falu hálózat" kezdeményezést.


"Tanuló Régiók" - témában Nagy Júlia (Bp.Környéki Népfőiskolai Szöv.) tartott rövid összefoglalót, melynek lényege volt, az egész életen át tartó tanulás európai eszmeiségének bemutatása, az aktív állampolgárság és a foglalkoztathatóság mentén. Felhívta a figyelmet arra, hogy regionális szinteken dől el a foglalkoztatásra, felnőttképzésre jutó támogatások mértéke, s ezért is erősíteni kell a szakmai és a civil kompetenciákat a döntéshozatal során.


A konferencia zárásaképpen a szelíd falufejlesztés egy sikeres magyarországi példáját, a falu-tanyagondnokságot és a Duna-Tisza-közi Falu-Tanyagondnok Egyesület munkáját mutatta be röviden (időszűke miatt) Csörszné Zelenák Katalin ügyvezető.

Korábbi programjaink, letölthető anyagaink: