BKNSZ

Archív anyagaink:


A Budapest Környéki Népfőiskolai Szövetség képzési programja, 2005 I. félév


"Azokért élünk, akiket szeretünk.
Azokért, akik igaznak tartanak.
A jövőnek élünk, a szépért, s jóért.
Amit tehetünk."

Széchenyi István


A megújuló népfőiskola c. képzési program

Honnan jöttünk, kik vagyunk, merre tartunk.

Helyzetértékelés

A népfőiskolai mozgalom kezdeteinél alapjában véve az információhiány állott. Egy olyan helyzetben, amelyben a falusi nép többsége különféle okokból elzárva volt attól, hogy iskolai kereteken belül szerezze meg azt a tájékozottságot, ami a kinyíló világban való eligazodáshoz szükséges. Nem merült fel azonban különösebb súllyal az identitás problémája, és nyilvánvalóság volt a helyi társadalom létezése is.


A mi korunkban mások a problémák. Az információ problémája a dömping, öt világrész száz csatornáján áramlik, és szelektálni kell, hogy érdemi információhoz jussunk. Az identitás is veszélyeztetett. A globalizáció kitűzött célja ugyanis az, hogy kiformáljon egy egyenkoszton élő világtársadalmat, mivel a fogyasztási igényeket leginkább ezen a módon lehet növelni. Ez a helyi társadalmak létét is veszélyezteti, de a saját hosszabb távú fennmaradását is, mert szűkítve termeli újra mind a természet millió évek óta létező erőforrásait, mind pedig az emberi társadalmat, mivel családellenes. Felszámolja azokat a lehetőségeket is, amelyekből a hagyományos társadalmak gazdálkodni és élni tudtak. Viszont nem a közvetlen erőszak útján működik, hanem az emberek manipulált akaratán keresztül.


A helyzetnek a legfőbb veszélye az, hogy kiolthatja az emberben az Én-tudatot, kiszolgáltatva azt a manipuláló fantáziának.


A cél ezzel a folyamattal szembe fordulva a kapcsolatépítés, képzés, információ-átadás. A képzési program az alábbi tárgykörökbe szerveződik.


  1. Önismeret. Ázsiai eredetünk, rokonságunk, nyelvünk, zenénk és őskultúránk. Ázsia, a kirgizek és törökök, japánok és kínaiak, malájok és rádzsputok, vagyis a földkerekség ígéretes része érdeklődve tekint ránk, rokonoknak tartanak, és talán várnak is tőlünk valamit.
  2. Európába kerülésünk, sorsunk, hivatásunk. Karácsony Sándor szerint a feladatunk az, hogy "Európa és Ázsia egyek legyenek". Ázsia észjárásához Európa alig tud hozzáférkőzni, miközben mi ismerjük ezt is, hiszen bennünk van, sőt az ázsiai népektől eltérően Európáét is ismerjük.
  3. Az emberi lélek alapértékei. A létezés, a család, a hagyományok, a helyi közösség, mindaz, amiért érdemes élni.
  4. A globalizáció világfolyamata, a világhelyzet és a magyar helyzet. Olyan símán csúsztunk a Pénz világuralma alá, hogy szinte észre se vettük. Az ember látszólag "szabadon választhat" a piacon, csakhogy előtte manipulálták az értékrendjét, a céljait, szétzilálták azokat a kapcsolatait, amelyek netán másféle útra segítenék. A piacon megvenni pedig csak azt lehet, ami ott van. Nem túl nehéz megakadályozni azt, hogy csupán a mértékadó világnézet és gazdasági rend által kívánatosnak ítéltek legyenek ott. Csak annyi kell, hogy mások ne jussanak pénzhez.
  5. A lehetséges tennivalók : az életigenlő gazdálkodás, a szövetkezés, a vidékfejlesztés. A jövőt és annak az erőforrásait meg kell őrizni, a nagyokkal szemben a sok kicsi együttes erővel tudhat érvényesülni, a helyi lehetőségeket a korszerű tervezési technikák segítenek érvényre juttatni.

Az öt bentlakásos képzési programot egy-egy hétvégén, változó helyszíneken rendezzük meg. Mindegyiken szerepel mind az öt téma, de az előadói és a konkrét tárgykörök változhatnak. Az előadásokat beszélgetés követi.

Tervezett előadói kör:

  • Kiszely István, Kobzos Kiss Tamás, Jánosi András, Juhász Zoltán, Sára Péter
  • Bakay Kornél, C. Tóth, János, Miklóssy Endre
  • Szabados György, Andrásfalvy Bertalan, Karácson Gábor, Molnár V.József, Buji Ferenc, Miklóssy Endre, Kemény Bertalan
  • Bogár László, Tanka Endre, Forintos György, Balajthy Anna, Miklóssy Endre
  • Győrffy Sándor, Ángyán József, Puskás Ferenc, Pokorni Tibor, Szeremley Béla, Sátrai István, Miklóssy Endre, Jávor Károly, Kemény Bertalan

A képzési program szakértője: Dr.Miklóssy Endre, regionális tervező

Tervezett időpontok, helyszínek

  1. 2005. február 18-20. Ipoly-mente, Börzsönyvidék: Kemence Házigazda: Pongácz János és ifj. Pongrác János polgármester
  2. 2005. március 11-13. Tápió - mente: Nagykáta
    Házigazda: Varga Gyula a Bartók Béla Művelődési Központ igazgatója és Dr. Molnár István KALOT elnök
  3. 2005. április 8-10. Galga - mente: Galgahéviz
    Házigazda: Dr.Basa Antal polgármester, Varga Géza a Bioszövetkezet elnöke, Orosz Katalin a Népfőiskola szakmai vezetője
  4. 2005. április 22-24. Pilis-Dunakanyar-Szentendrei-sziget: Pócsmegyer, Házigazda: Lóska Anikó a BKNSZ vezetőségi tagja
  5. 2005. május 20-22. Vértesacsa, Magyar Tanya-Falugondnok Szövetség Képzési Központja, házigazda: Kemény Bertalan elnök

A képzési program lebonyolításával kapcsolatos tudnivalók:


  • Részvételi díj nincs
  • Szállást, étkezést térítésmentesen biztosítunk
  • Útiköltség térítést ( telekocsi) biztosítunk, ill. az utazási jegyeket számla alapján megtérítjük.
  • Népfőiskolánként 2-3 főt tudunk fogadni határon innen és túl a bentlakásos képzésünkre.
  • A képzési program minden alkalommal péntek délután 17 órakor kezdődik és vasárnap ebédig tart. Beérkezés, szállásfoglalás a kezdés előtt egy órával. A képzés része az adott településsel, a helyi közösség értékeivel, a helyi programokkal történő megismerkedés, rövid séta, "látóút" keretében, a házigazdák vezetésével. Esténként beszélgetünk, énekelünk.
  • Azok a népfőiskoláink, és azok a civil szervezetek melyek vállalják a mostani képzési programon és találkozókon való részvételt és azt, hogy a későbbiekben, ősszel egy kb. 6 előadásból álló sorozatot településükön, helyben megszerveznek a fenti témában és előadókkal, azok számára biztosítjuk az előadók meghívását és az előadók költségeit részben átvállaljuk.
  • A képzési programmal kapcsolatosan ( jelentkezés, helyszínek, odautazás, őszi előadássorozat, egyéb) örömmel áll rendelkezésre Nagy Júlia titkár. Mobiltelefon: 06-30-688-3740

Téli - tavaszi képzési programunkat Széchenyi István gondolataival ajánljuk jó szívvel az önkormányzatok munkatársai, választott tisztségviselők, a civil szervezetek önkéntesei, pedagógusok, népművelők, könyvtárosok, gazdálkodók, vállalkozók figyelmébe.


Támogatók: Nemzeti Civil Alap, Nemzeti Kulturális Alapprogram


Minden népfőiskolás barátunkat és az érdeklődőket szeretettel várjuk!


Szentendre, 2005. január 22


A Magyar Kultúra Napján


Nagy Júlia, titkár
Miklóssy Endre, regionális tervező
Gódor András, elnök

Letölthető anyagaink